Aizvadīta ikgadējā Dabas vides estētikas nacionālā mēroga konference
12. jūnijs, 2024 pl. 15:44
Daba. Graudi. Cikliskums.
Aprīļa nogalē Dabas vides estētikas (DVE) speciālisti no visas Latvijas satikās ikgadējā konferencē. Šoreiz iedziļinājāmies tēmā “Daba. Graudi. Cikliskums. Aktualitātes Dabas vides estētikas metodē”, pasākumam norisinoties Aizkraukles pilsētas PII “Saulīte” DVE metodiskajā centrā. Vairāki speciālisti izmantoja arī tiešsaistes dalības iespēju.
DVE metodes autore Diāna Timofejeva prezentēja Dabatīsstības principu ievērošanu visos DVE metodes tapšanas un realizācijas posmos. Tika izskaidrots Dabas kustību algoritmu pielietojums darbā ar krāsainiem graudiem.
Faktu, zināšanu un piemēru bagāta bija profesora, izgudrotāja, Latvijas Izgudrotāju biedrības biedra un lauksaimniecības, tostarp, graudu nozares profesionāļa Artūra Maltas lekcija. Tajā detalizēti tika izklāstīti graudu kvalitātes rādītāji, iekļaujot tādus aspektus kā dzīva grauda priekšnosacījumi, dīgšanas spars, mitrums, putekļu daudzums, grauda augstas kvalitātes līmeņa saglabāšana.
Konferences turpinājumā DVE speciāliste Sarmīte Dombrovska dalījās pieredzē par krāsaino graudu pielietojumu darbā ar bērniem ar īpašām vajadzībām. Savukārt DVE speciāliste Ligita Strautiņa atklāja aizkustinošus veselības un pašsajūtas uzlabošanās rezultātus senioriem, darbā ar kuriem tika pielietota krāsaino graudu metode.
Konferencē notika arī grupu sesija. Dalībniekiem sadaloties komandās, tika strādāts un diskutēts trijos virzienos: zinātnes pētījumi par graudu materiāla kvalitāti kā senatnes, tā mūsdienu aspektā prof. A. Maltas vadībā; par DVE nodarbībās izmantojamo graudu veidiem un profesionālā pedagoga izvēles kritērijiem S. Dombrovskas vadībā.
Trešo bloku vadīja speciālistes Sigita Geca, Santa Dubkeviča, Mārīte Klapenkova, Ingrīda Zazīte, daloties par pozitīvo emociju daudzināšanu Krāsaino graudu spēļu procesā. Tika uzskaitīti labās prakses piemēri DVE speciālistu pieredzē darbā ar krāsainiem graudiem.
Dabas Vēstniecības speciāliste Aija Rimša apkopoja konferencē gūtās atziņas:
Speciālistiem profesionālajā darbībā ir jāpārzina kustību algoritmi, jo tas dod bāzi kvalitatīvam profesionālam atbalstam bērniem.
Krāsaino graudu daudzveidīgs un plašs pielietojums ir būtisks bērniem ar īpašām vajadzībām. Šo bērnu pozitīvās reakcijas pat vissmagākajās situācijās ir apliecinājums DVE metodes nozīmīgumam un vajadzībai. Grauda dzīvības spara pieskāriens raisa pozitīvas emocijas, ļaujot pārslēgties, un tas atspoguļojas bērnu sejās, vaibstos.
Darbošanās ar Krāsainajiem graudiem ir piemērota dažādos vecumos. Krāsainie graudi – materiāls, kas iedarbojas uz visām maņām, kalpojot kā neatsverams resurss bērniem ar smagām diagnozēm (autisms, CNSB utt.).
Pateicamies visiem, kuri piedalījās konferences organizēšanā, saturiskajā daļā, dalījās rezultātos un pieredzē, kā arī visiem speciālistiem, kuri piedalījās klātienē un attālināti!